Хвилинки-цікавинки

Хто з тварин може бачити вухами?


Бачать вухами, а не очима кажани. Одного разу вчені провели спеціальні експерименти. У великій кімнаті вони підвісили досить близько один від одного мотузки, закріплені у стелі. Потім закрили очі декільком піддослідним кажанам і випустили їх в кімнаті. Кажани як і раніше чудово літали, не натикаючися на перешкоди. Тоді їм закрили вуха і роти і випустили знову. Але цього разу вони літали насилу, постійно натикаючись на мотузки. Досвід показав, що миші, щоб бачити, більше користуються вухами, чим очима. Під час польоту вони створюють звуки, такі високі, що людське вухо не може уловити їх. Ці звуки відбиваються від різних предметів і луною повертаються в їх вуха. От так вони і вимірюють відстані до предметів, як би бачать вухами.

Що таке жаба-бик?

Ця дивовижна жаба по праву називається велетнем, оскільки має тулуб завдовжки від 17 до 19 см, а задні ноги в 24 див. Живе цей гігант в Південній Америці зазвичай біля річок, в чагарникових хащах. Голос у неї такий гучний, що її квакання чутне на відстані декількох сотень метрів. Жаба-бик дуже ненажерлива і в незліченній кількості поїдає равликів, дрібних рибок, невеликих пташок; пробираючись на ферми, вона ловить і курчат, а качат, що наблизилися до берега, тягне у воду і там поїдає. Не дивлячись на свою невелику вагу (300 г) ця жаба-велетень може з’їсти навіть змію.и установками.

 

У які ігри грали діти чотири тисячі років назад?

Це можна дізнатися по наскальних малюнках, що збереглися до наших днів, на яких зображені різні дитячі забави. Цікаве те, що дитячі ігри в давнину небагато чим відрізнялися від тих, якими захоплюються сучасні діти. У ті далекі часи діти дуже любили, підійнявшися верхи на товариша, кататися на ньому, як на конячці. Або бувало так: четверо хлопчиків стоять один за одним, а п´ятий балансує на їх плечах, прагнучи утримати рівновагу.
Діти бігали і стрибали так само, як і зараз, а ще дуже любили грати у війну. У багатьох саркофагах збереглися малюнки, що зображають цю гру, в яку до цих пір грають хлопчики у всіх країнах світу.
На одному з малюнків зображена група дітей, що біжать, у центрі групи знаходиться хлопчик із зв´язаними за спиною руками і з маскою лева на обличчі. Це, очевидно, охота. Решта дітей розмахує зброєю із стебел папірусу. А ще була така гра, коли діти, вишикувавшись в ряд, на піднятих руках передавали один одному випрямлене тіло свого товариша. Або, розділившися на дві команди по троє, хлопчики прагнуть перетягнути канат.
Багато часу приділяли хлопчики спортивним іграм, робили стійки на голові з схрещеними на грудях руками або метали загострені палиці в мішені, а то починали боротися парами, а поряд обов´язково стояли уболівальники і підбадьорювали товаришів. Зустрічаються на цих малюнках і зображення дівчаток. Вони більше всього любили грати в м´яч.

                   

Чому небо блакитне?


Земля наша оточена шаром повітря, утворюючим атмосферу. Повітря, яке ми вдихаємо, містить кисень, азот, вуглекислий газ, а також пари води і мікроскопічні пилинки, що знаходяться в постійному русі.
Коли сонячне світло проникає крізь атмосферу, гази, якими насичено повітря, розкладають білий світ на його складові частини - спектр: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Виходить, що серед цих кольорів смуга блакитного і синього кольору переважає, тому-то небо і здається блакитним. На Місяці атмосфери немає, і небо виглядає чорним. Коли космічний корабель виходить на орбіту за межі атмосфери космонавти бачать у чорному небі виблискуючі зірки і планети, що відображають їх світло.

Як утворюється молоко?



Відомо, що смак молока і його поживність багато в чому залежать від того, що їсть тварина. Так, у корови, наприклад молоко буває гірке на смак. Це означає, що вона їла полин або ще якусь гірку траву.
Таким чином, можна припустити, що молоко утворюється з їжі, яку тварина їсть, — трави або сіна. Але тигри, наприклад, або кити, вовки і кішки, та і безліч інших ссавців сіно не їдять. З чого ж тоді у них утворюється молоко? Причому таке саме по складу, як і у травоїдних.
Молоко у всіх ссавців утворюється однаково, і «сировиною» для нього є звичайна кров. Виявляється, такі не схожі один на одного речовини, як молоко і кров, складаються з одних і ж компонентів. Молочна залоза, яка є у всіх ссавців, групує їх у різних пропорціях і кількостях, збільшуючи, наприклад, відсоток цукру в молоці в порівнянні з його вмістом в крові в 90 разів, жирів - в 20 разів, кальцію - в 14 разів і так далі. Входять в молоко і вітаміни, і мінеральні речовини. І чим би тварина не харчувалася - травою, м´ясом або рибою, - кров віддає молоку все, що треба, і в потрібній кількості.
Цей процес краще всього вивчений на прикладі організму корови. Кожну хвилину через молочну залозу корови для утворення молока повинно проходити три з половиною літри крові (у добу - п´ять тонн). Спеціальні клітки залози «віджимають» з крові всі молочні компоненти і по протоках подають готовий продукт в «цистерну» - у корови це вим´я. З вимені вже через соски його відсисає або теля, або спеціальна машина з вакуумними пульсуючими трубками - апарат для доїння, а подекуди і доярки - руками.
Утворення молока на основі крові, звичайно, не означає, що живлення не грає в цьому ніякої ролі. Воно поставляє у свою чергу всі необхідні речовини і вітаміни, які потім через кров потрапляють в молоко. Чим більш насичена поживними речовинами кров, тим тим більш поживне й смачне молоко.

ЦІКАВИНКИ

 Місячний день, як і місячна ніч, триває понад 1,5 земних діб. Оскільки Місяць не має атмосфери, його поверхня протягом ночі охолоджується до 160°морозу, а вдень нагрівається до 150°.
Повний оберт навколо Сонця Земля здійснює г 365 1/4 діб. За цей час вона пролітає відстань близько 900 мільйонів кілометрів. За секунду ми, жителі Землі, переміщуємося у світовому просторі приблизно на 30 кіло­метрів.
Під впливом тяжіння Місяця і Сонця поверхня нашої планети «дихає», тобто піднімається, а потім опускається. В Києві різниця добових коливань становить 30 – 40 сантиметрів, разом із земною поверхнею піднімаються площі, вулиці, будівлі.
7 квітні 1998 року у США стартував у космос космічний корабель «Колумбія». На його борту перебували 1514 цвіркунів, 135 равликів, 52 пацюки, а також понад 200 риб та мишей. На них учені проводили науковий експе­римент, який мав пояснити «поведінку» нерв­ової системи в космосі.
Морський хижак косатка, що може сягати в довжину 11 метрів, має велику зубату пащу. Ця косатка відзначається надзвичайною ненажерливістю. Одного разу в її шлунку знайшли 13 дельфінів та 14 морських котиків.
У Середземному морі живе бентозавр — риба з ногами. Довгі відростки, які є продовженням двох нижніх плавців і хвоста, слугують рибі ногами.
Морські черепахи відкладають яйця на суші. Закопавши їх у землю, вони одразу ж поверта­ються в море. Цікаво, що черепахи точно «відраховують» сорок діб — період, за який повинні вилупитися малюки. На той час че­репахи знову виходять на берег і повзуть на місце кладки яєць. Повертаються в море уже з нащадками.
Риб'яча лусочка росте все життя і наростає кільцями. Влітку риба багато їсть, швидко росте — і кільця на лусці широкі. Взимку риба майже не їсть і майже не росте — отже кільця утворюються вузенькими, ледве помітними. Просвіт — літо, смужка — зима. Одразу вид­но, скільки рибі весен і скільки рибі зим.
Липу заслужено називають королевою медо­носів. Вікове дерево, щоросте на добре освіт­леному місці, за період цвітіння може виділи­ти 5 відер нектару.
Пірамідальні тополі не проводять електрику. Тому, щоб уберегти себе від блискавки під час грози, сміливо ховайся під ці дерева.
Горіх ліщини в 1,5 рази переважає за пожив­ністю жирну свинину, в З рази — хліб, в 10 разів — молоко і в 13-14 разів — свіжі яб­лука та груші. В ньому міститься до 70 відсотків жиру, багато білка, вуглеводи і цілий ряд вітамінів. У плодах недозрілого волосько­го горіха в 40-50 разів більше вітаміну С, ніж у лимонах і помаранчах.
Медуницю називають «світлофором». У цієї рослини рожеві, сині та фіолетові квіти на одному стеблі. Різне їх забарвлення — сигна­ли для бджіл: рожевий колір бутона сигналі­зує, що солодкий сік тут ще не з'явився; ма­линово-фіолетова квітка повідомляє: нектару багато — летіть сюди; у синій квітці соку вже немає.
Вовчиці дуже опікують своє потомство, при­чому не тільки власне, а й чуже. Якщо їм зу­стрінуться беззахисні вовченята, які втрати­ли батьків, вони обов'язково їх нагодують, напоять, навчать полювати.
Летючі миші можуть довго обходитися без їжі. Відомий випадок, коли один нетопир голо­дував 48 днів. Після 35 днів голодування він був ще досить сильним і добре літав. Їжак під час сплячки може перебувати без їжі 236 діб.
Заєць — дуже обережна тварина. Перед сном (сплять вони вдень) він наробить стільки слідів-візерунків, що не кожний з його ворогів розбереться в них. Заплутавши сліди, заєць з розгону стрибає вбік і там причаюється під кущиком або в ямі, за сніговим наметом.
Лось вагою понад 400 кілограмів може, не роз­ганяючись, перестрибнути паркан заввишки 2 метри 15 сантиметрів.
Мисливці хвіст лисиці називають «трубою», хвіст вовка –«поліном», а хвіст зайця —«квіткою».
Перепілки завжди здійснюють перельоти ра­зом із гусьми. Пролітаючи над морем, гуси через певні відстані шляху сідають на воду відпочивати, а перепілки в цей час відпочива­ють на гусячих спинах.
Одна сова за літо з'їдає таку кількість ми­шей, польовок та бабаків, які можуть знищи­ти тонну зерна.
У зозулі черевце смугасте, як у яструба, тому пташки, побачивши її, тікають. А зозулі тільки того й треба — відразу знаходить гніздо, куди можна покласти своє яйце. Це гніздо вона попередньо вже нагледіла. Яйце, яке вона несе у дзьобі, за кольором не відрізняєть­ся від яєць, що лежать у гнізді, бо інакше пташки-господарі викинуть його геть.
Сич на зиму заморожує собі в дуплі, як у холо­дильнику, мишей і птахів. В одного такого запасливого сича знайшли якось аж 2 кілограми лісових мишей.
Шия горобця має вдвічі більше хребців, аніж шия жирафа.
Понад 300 років помідори були лише декора­тивною рослиною, вони навіть вважалися отруйними. З історії відомо, що особистий ку­хар американського президента Джорджа Вашінгтона був підкуплений британською розвід­кою і намагався отруїти голову держави, додаючи йому в їжу... помідори.
Один з матросів Христофора Колумба привіз із Південної Америки небачені в Європі екзо­тичні плоди — довгасті бульби з шорсткою оболонкою. Згодом ці «земляні яблука» поши­рилися по всій земній кулі і під назвою «кар­топля» впродовж віків годують ціле людство.
Великий математик і філософ Піфагор не тільки прославляв капусту у своїх наукових трактатах, але й успішно виводив нові її сор­ти. Недарма одна з найкращих форм цієї рос­лини носить ім'я Піфагора.
У древній Мексиці квасоля прирівнювалася до грошей і її зернами, які вважалися надзвичай­но цінними, мексиканці розраховувалися один з одним.
Чому у кішки світяться очі? Виявляється, у котів в очах є речовина — гуанін, — яка має здатність вбирати найслабкіше світло. Завдяки їй очі котів у 40 разів чутливіші до світла, ніж очі людини.
Звичайний дворовий пес розпізнає до півмільйона запахів, недоступних людині. Без їжі, але при наявності води, собака може прожити до 60 днів, а кішка – до 18.
Домашні гуси — подвійні рекордсмени. Вони найбільші довгожителі серед свійських птахів (за сприятливих умов доживають до 100 років) і найбільш морозостійкі (переносять температуру до 110° морозу).
Індичка за одну хвилину робить близько 60 клювальних рухів, а курка — 240.
З дитинства ти знаєш, як півень сповіщає про те, що настав новий день: «ку-ку-рі-ку!» Про­те німці вважають, що він співає: «кікі-рікі!», турки — «коко-рі-коо!», голландці — «куке-луку!», ну а англійці чують зовсім дивне: куке-дубль-ду!»

Немає коментарів:

Дописати коментар